Dozimetr: export stylu politiky ze Zlína

Kauza Dozimetr vrhla světlo na propojení politiky a hazardu nejen ve Zlíně. Reagovali jsme v uplynulém týdnu na mnoho dotazů, které nás vrátily v čase zpět do roku 2017, kdy jsme vydali závěrečnou zprávu o všech svých zjištěních včetně informací o vazbě STAN na rodinu Redlových.

V reportážích 168 hodin, či Seznam Zpráv odpovídal za naši iniciativu Tomáš Pasterný.

Zlínské zastupitelstvo se nyní před volbami probudilo z letité tolerance hazardu ve městě. Zastupitelé zadali studii, jak si na tom Zlín v hazardu stojí ve srovnání s ostatními městy.

Poradíme: Ministerstvo financí vydává statistiku každý měsíc. Ve srovnání krajských měst jsme na tom stejně jako Karlovy Vary, tedy cca 7,5 herních zařízení na 1000 obyvatel (celkem 550). Před námi je jen Olomouc a Plzeň. Na opačné straně žebříčku jsou s nulou České Budějovice, Brno a Jihlava.

Usnou zastupitelé zase po volbách? Budou opět tvrdit, jak moc prospěšné peníze z hazardu pro město jsou? A vzpomene si někdo na 5 milionů, které daroval STANu též Ivo Valenta? Samé otázky…

V kategorii: Nezařazené

Ve městech, kde uzavřeli herny, klesl počet problémových dlužníků

S odstupem se dá čím dál víc srovnávat mezi městy, kde je plošný zákaz hazardu (nebo alespoň jeho výrazná regulace) a kde nikoli. Kolik takových statistik bude třeba, aby zlínská radnice opustila argumentaci, která jen kopírovala ničím nepodložené výplody hazardní lobby? Je krátkozraké vidět peníze z hazardu v městské kase a ignorovat násobně vyšší společenské náklady spojené s dlužníky a zločinností.

Zdroj Novinky.cz: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-ve-mestech-kde-uzavreli-herny-klesl-pocet-problemovych-dluzniku-40334671

V kategorii: Nezařazené

Pohádka o účinné vyhlášce

Na hazard ve Zlíně jsme nezapomněli, viz náš vzkaz v článku MF Dnes. Bohužel právě v článcích MF Dnes se přes naše upozornění dokola opakuje tvrzení o pozitivním vlivu městské vyhlášky na snižování počtu automatů. Přitom se jedná o letitou pohádku města, která neměla nikdy žádný faktický základ – ani ve znění vyhlášky, ani v počtu automatů, které klesaly v závislosti na změně zákonů. Věděli jsme to celou dobu, ale ověření chtělo trochu práce, kterou jsme podnikli již před třemi lety – tak dlouho jsou tedy fakta známá: požádali jsme prostě prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím Ministerstvo financí o statistiky z období účinnosti vyhlášky, protože statistiky z té doby nejsou zveřejněné na webu ministerstva.
Zlínská vyhláška neřeší počet automatů. Ano, zajistila zrušení pár heren v úzce definovaném centru města, automaty se z nich ale přesunuly do jiných částí města a celkový počet automatů tehdy dokonce vzrostl. V posledním roce opět klesl díky novému zákonu, který vyhnal automaty z hospod. Za dosavadní snížení počtu automatů lze děkovat parlamentu, nikoli zastupitelstvu.
Protože ale nedošlo ke skutečně výrazné změně přístupu k regulaci hazardu ve Zlíně, nezměnily se ani tíživé dopady na mnohé obyvatele města a okolí.
https://www.idnes.cz/…/zlinsky-kraj-herny-vyherni-automaty-…

V kategorii: Nezařazené

Hazard na zastupitelstvu

Dvouletý dialog iniciativy Zlín bez hazardu s radními na zastupitelstvu města: od března 2015 do března 2017. Tomáš Pasterný hovořící za iniciativu se věcně držel tématu a systematicky rozkrýval smysl vyhlášky a financování STAN hazardem. Oproti tomu se v reakcích vedení města objevuje několik osobních útoků a nevěcných hodnotících komentářů na účet Tomáše.

Takřka hodinový záznam ze všech jednání zastupitelstva, na kterých se v uplynulých dvou letech řešil hazard. Tedy nesestříhané dotazy a reakce týkající se hazardu. V rámci diskuse občanů má každý na svůj příspěvek 3 minuty a již nemůže reagovat na odpovědi radních… až na dalším zastupitelstvu. Protože s námi radní za STAN odmítli o hazardu diskutovat, zbyla možnost právě na zastupitelstvech. Uskutečnil se tak prakticky dvouletý dialog trvající ovšem jen hodinu čistého času, ve kterém jsme se postupně snažili prokázat dvě základní věci:

1. Vyhláška o regulaci hazardu si neklade za cíl snížit počet herních zařízení ve městě.
(Prokázáno ve vyjádření právníka města Daniela Nováka na zastupitelstvu 23. 6. 2016)
2. Hnutí STAN je financováno loterijní lobby, ač to radní Běták výsloveně popřel.
(Prokázáno na posledním zastupitelstvu 23. 3. 2017)

Celkové shrnutí dvouleté „debaty“ na zastupitelstvu v březnu 2017: https://youtu.be/j7lxwX-jDoE

Záznam z předchozích zastupitelstvech od března 2015: https://youtu.be/-l-7UbDF4d4

Groteska Jak si koupit STAN: https://youtu.be/H31EiZNvBHA

V kategorii: Nezařazené

Vyzvali jsme radního Bětáka k odstoupení

Sešlo se hned několik nových a závažných informací ohledně hazardu ve Zlíně:

– Výrazně vzrostl počet automatů, dohnali jsme tak v míře hazardu Karlovy Vary
– Studie prokázala vztah mezi mírou hazardu a mírou kriminality
– Vyzvali jsme k odstoupení radního Bětáka kvůli informacím o financování hnutí STAN

Podrobněji:

Ve Zlíně výrazně vzrostl počet automatů

Od zavedení vyhlášky je prakticky setrvalý stav kolem 800 herních zařízení. Vyhláška tedy neměla v uplynulých letech na jejich počet ve městě žádný vliv. Novinkou je, že dle březnové statistiky Ministerstva financí došlo naopak od počátku roku 2017 k výraznému nárůstu počtu herních zařízení na 1068, přičemž za nárůstem stojí především interaktivní videoloterijní terminály.
Ve srovnání krajských měst jsme tak skvělou občanskou vybaveností s počtem 14 herních zařízení na 1000 obyvatel dohnali Karlovy Vary a dělíme se s nimi o pěkné druhé místo. Před námi je již jen Olomouc.
Co se týče plošných zákazů hazardu v okolí, po Otrokovicích a Kroměříži se v únoru rozhodlo k tomuto kroku i zastupitelstvo Chropyně.
Studie prokázala vztah mezi počtem automatů a mírou kriminality

Důležitým zdrojem informací je nově zveřejněná studie Fondu proti korupci o vztahu mezi hazardem a kriminalitou ve všech městech ČR nad 5000 obyvatel. Porovnávala se data z roku 2013 a 2016 o počtu spáchaných trestných činů a počtu zařízení v daných městech. Zvláště v těch, kde byla vyhlášena nulová tolerance hazardu nebo byl hazard naopak podporován. Jednoznačně se prokázala souvislost poklesu kriminality a skutečné regulace hazardu. Jsou uvedena i tvrdá data ze Zlína, které obsadilo v kraji 3. místo v míře kriminality. V ní se samozřejmě projevují také další negativní vlivy, proto bylo těžké souvislost konkrétně s hazardem prokázat, byť se to dalo předpokládat. Proto bylo zapotřebí detailní studie.

Vyzvali jsme k odstoupení radního Bětáka kvůli informacím o financování hnutí STAN

Nyní k tomu nejzávažnějšímu, kvůli čemu se minulý čtvrtek konalo také mimořádné zastupitelstvo v Praze. Na světlo vyplavaly skutečnosti o propojení vedení STANu s Michalem a Petrem Redlovými. Stanislav Polčák, místopředseda hnutí, připustil, že se s nimi radí třeba o tom, koho obsadit do různých funkcí podniků pražského magistrátu. Proč se radí zrovna s nimi, vyplynulo z dalších informací médií:[„Petr Redl nás sponzoruje dlouhodobě,” uvedl Petr Gazdík s tím, že Redl hnutí sponzoroval už v roce 2010. Tehdy byl podle Gazdíka Zlín jedním z nejzkorumpovanějších měst a Redl podpořil STAN proti velké koalici. Také jim prý pomohl v krajských volbách, aby společně odstranili komunistickou koalici v kraji.]

Jak to souvisí s hazardem, vysvětluje obchodní rejstřík: Petr Redl je společníkem ve firmě GAMBLER ZLÍN s.r.o., která má jako předmět podnikání provoz výherních hracích přístrojů.

Máme tak na jedné straně vedením STANu potvrzené financování předvolebních kampaní ve Zlíně z darů Petra Redla, který podniká v byznysu s hazardem. Na straně druhé máme vstřícný postoj STANu k hazardu ve Zlíně. Zjevný střet zájmů, který nedopadá zrovna ve prospěch Zlína. Toto spojení jsme tušili, protože jsme si již nedokázali vysvětlit tu vstřícnost, odpor k diskusi o větší míře regulace, zneužití Magazínu Zlín k jednostrannému výkladu problematiky nebo zabránění konání referenda o hazardu společně s volbami.

Tušení nám nestačilo, chtěli jsme mít jistotu, proto jsme několikrát žádali na zastupitelstvu, aby STAN transparentně zveřejnil své zdroje financování kampaní. Radní zodpovědný za hazard, pan Běták, na tuto žádost pobouřeně reagoval, naznačování takových propojení zcela odmítl a naše podezíravost se jej natolik dotkla, že tímto zdůvodnil nemožnost diskuse s námi.

Nyní tedy jistotu máme. Zdrojem informací je jednak předseda hnutí ANO – tedy statistika jeho ministerstva, a pak předseda hnutí STAN – tedy jeho vyjádření o vztahu hnutí s Redlovými. Nejedná se o naše smyšlenky.

Když se vše sečte a podtrhne – celý ten vývoj uplynulých let a jeho současné rozuzlení, mělo by následovat minimálně odstoupení zodpovědného radního Bětáka z funkce radního. Minulý čtvrtek jsme jej tedy k tomu na zasedání zlínského zastupitelstva Zlína vyzvali. Pokud tak neučiní, je na zastupitelích, jak zareagují.
Apelujeme v tomto i na zastupitele za ANO. Ministerstvo financí pod vedením ANO se snaží o snížení počtu zařízení plošně, nicméně odpovědnost za výraznější regulaci je stále na obcích. Brno pod vedením ANO se zbavuje posledních heren. Zlín pod vedením ANO nějak nezměnil přístup k hazardu prosazovaný partnerem v koalici – hnutím STAN. Jaký je tedy vlastně názor hnutí ANO na hazard?

Zdroje informací: 
1. Statistika Ministerstva financí: http://www.mfcr.cz/…/informativni-prehled-povolenych-zarize…
2. NFPK – studie vlivu tvrdého hazardu na kriminalitu: http://www.nfpk.cz/…/soub…/tiskovky/TZ_2017_03_02_studie.pdf
3. Český rozhlas – kauza Stanislava Polčáka: http://m.rozhlas.cz/…/starostum-a-nezavislym-radi-krejciruv…
4. Novinky – vyjádření Petra Gazdíka ke kauze: https://www.novinky.cz/…/430718-kontakt-s-krejcirovym-clove…
5. Obchodní rejstřík GAMBLER Zlín, s.r.o.:http://rejstrik.penize.cz/60733942-gambler-zlin-s-r-o

V kategorii: Nezařazené

Chropyně bez hazardu

K Otrokovicím a Kroměříži se s plošným zákazem hazardu připojí také Chropyně. Občané tak prosadili svou po protestech proti nově vzniklé herně. Rozhodnutí padlo na čtvrtečním zastupitelstvu 9. 2. 2017, kterého se účastnilo několik set občanů.

Starostka Chropyně Věra Sigmundová se snažila do poslední chvíle hazard ve městě hájit, například již otřepanou frází, kterou slýcháme také ze zlínské radnice, že zákaz hazardu nikde nikdy nic nevyřešil.

Zajímavé je, že paní starostka se zúčastnila před třemi lety naší konference o hazardu, kde si mohla vyslechnout pozitivní zkušenosti třeba od primátora Českých Budějovic, které byly tehdy se svým plošným zákazem v rámci větších měst výjimečné. To bylo právě našim cílem, aby došlo k předání zkušeností a informací přímo od představitelů těchto měst – rovnocenných partnerů, kterým mohli zástupci měst a obcí ve Zlínském kraji věřit. Ne všichni byli ovšem ochotni naslouchat jasnému vzkazu, že zákaz hazardu problém řeší. Z nějakého důvodu se mnozí přiklonili argumentům loterijních firem strašících nelegálními hernami a kvízomaty. Někde se neregulovalo vůbec, jinde zvítězil zlínský model pseudoregulace.

Za uplynulé tři roky se ovšem situace výrazně změnila. Měst a obcí s plošnými zákazy nebo skutečně výraznou regulací přibylo a s tím také pozitivních zkušeností. Nelegální herny a kvízomaty v nich představují oproti původnímu legálnímu byznysu marginální problém, se kterým si umí poradit. Společně s kroky Ministerstva financí se tak přeci jen karta otáčí. O to více je zarážející ono dosud přetrvávající „nikde, nikdy, nic“.

Ve Zlíně máme stále svých 800 herních zařízení, se kterými nepohnulo jasně projeveným názorem ani 7000 občanů, kteří je zde nechtějí. Zlín se svou zarputilostí pozvolna a nenápadně mění v kasino Zlínského kraje.

Info o protestu: http://kromerizsky.denik.cz/zpravy_region/lide-z-chropyne-protestovali-vadi-jim-hazard-i-nova-herna-20170119.html

Info se zastupitelstva: http://www.radiokromeriz.cz/novinky3180_chropyne-rekla-stop-hazardnim-hram-a-hernam.html

V kategorii: Nezařazené

Zákaz v centru je bezvýznamný

Naše informace o počtu heren, které budou vytlačeny z centra se potvrzuje. V novinách se objevilo 5 zrušených heren, v tiskové zprávě magistrátu dokonce celých 6! Hurá, to je na rychlé špunty. Další a naprosto zásadní informace ovšem už chyběla: kolik jich ve Zlíně nadále zůstane. Podle dostupných informací to bude kolem 90 heren! Znamená to, že zákaz v úzce definovaném „centru“ je naprosto bezvýznamný a nejedná se o žádné zásadní omezení pro herní byznys ve Zlíně. Naopak nám někde herny přibyly – že by zafungovaly ty „přísné“ výjimky? Třeba nepřehlédnutelná zlatá herna v Loukách.

Nějakým zázrakem se nám podařilo dostat informaci o počtu heren ve Zlíně do zpráv na Nově. Když Magazín Zlín mlží, některá média snad budou mít jasno. Reportáž začíná ve 48. sekundě.

V kategorii: Nezařazené

Český rozhlas o hazardu a referendu ve Zlíně

Pořad Českého rozhlasu „Co vy na to?“ byl ve středu věnován hazardu a referendu ve Zlíně. Poslechnout si jej můžete zde.

Do pořadu nepřijal pozvání primátor Miroslav Adámek, čímž pokračuje v seriálu odmítání diskuse o tomto tématu ze strany radnice. Po konferenci v březnu 2014 si na nás neudělal čas radní Ondřej Běták, v červnovém Magazínu Zlín radnicí ohlášený kulatý stůl o hazardu se nikdy neuskutečnil, na diskusi v Českém rozhlasu nejdříve neměl čas v létě právě pan Běták, nyní ji odmítl pan primátor. Na dotazy na posledním zastupitelstvu (Se kterými odborníky a psychology, na které se neustále odkazují se tedy konkrétně radili? Jaká část vyhlášky vedla k tak dramatickému snížení počtu automatů, jak radnice tvrdí?) radní nereagovali. Že by taktika „…mlčeti zlato“? Co vy na to občané?

V kategorii: Nezařazené

Perly pana primátora

28.11.2014
„Referendum jsme vypsat museli. Pochybuji však, že se k hlasování dostaví potřebný počet lidí. I naše anketa ukázala, že téma hazardu naše obyvatele příliš netrápí a že jde hlavně o téma některých politických subjektů. Referendum tak bude nakonec nejspíš jen o vyhozených penězích, které šlo utratit smysluplněji.“

24.1.2015
„Těžko ale mohla být účast vyšší, když pan Pasterný několik týdnů před hlasováním vykládá, že referendum se stejně nepodaří, že lidé nepřijdou. Proč by tedy chodili? Vinu za neúspěch referenda, které si prosadili, nesou sami aktivisté.“

 

Tomáš Pasterný: Netřeba dodávat, že jsem do poslední chvíle doufal v zázrak, protože jednou za čas se dějí. Na dotazy novinářů jsem odpovídal, že dvojciferný výsledek v účasti by znamenal, že hazard ve Zlíně problémem je. Ale nikdy jsem nepronesl, že se referendum nepodaří nebo že lidé nepřijdou. To by jaksi nezapadlo do mého konceptu naděje.

Zdroj k citaci č. 1: http://www.krajskelisty.cz/…/7043-primator-zlina-koalicni-t…

Zdroj k citaci č. 2: http://www.denik.cz/zlinsky-kraj/rozhovor-s-primatorem-iniciatorem-referenda-a-vykonnym-reditelem-synot-tipu-2015-oj57.html

V kategorii: Nezařazené

Radním chybí pokora k vůli voličů

S naprostou nepokorou se zlínská radnice staví k drtivé většině 7000 hlasujících občanů, kteří se vyjádřili v referendu pro zákaz hazardu ve městě. Přitom těchto 7000 voličů by u komunálních voleb znamenalo větší sílu hlasů, než kolik získal vítězný STAN! (286672 > 278062). Nerozumíme snižování významu tohoto počtu. Nerozumíme nulové reakci na největší zlínskou petiční akci, kdy město nehodlá na svém chabém přístupu k hazardu nic měnit. (Právě snižování významu petice odůvodněné zpochybňováním sběru podpisů bylo přitom součástí útoků některých zastupitelů na naši iniciativu. Význam petice byl přitom referendem potvrzen!)

Naopak by měla radnice nyní zúčastněným voličům poděkovat za projev demokratické vůle, ať už se rozhodli jakkoli. Činíme tak tedy my: děkujeme!

Prohlášení, že hazard není ve Zlíně problémem jsme očekávali v případě, že by se zúčastnilo referenda méně než 10% voličů, tedy méně než podepsalo petici. To, že se tak radnice vyjadřuje i v případě, kdy se hlasování zúčastnilo 11,7%, tedy 7300 občanů, je překvapující. Kolik tedy občanů musí považovat ve Zlíně něco za problém, aby to uznali i radní?

S naprostým nepochopením radnice se setkalo referendum jako takové. Ve skutečnosti se v uplynulém roce odehrával boj o význam referend po celé ČR. Radnice nějak neulehčovaly občanům naučit se touto formou rozhodovat. Dostatečně neinformovaly, přesto, že hlasovací lístky s informacemi nejsou rozesílány do všech schránek, jak je to u běžných voleb. Neustále podkopávaly a snižovaly svými vyjádřeními účast voličů. Věříme, že zápas o referenda vyústí ve změnu příslušného zákona, kterým se sníží limity v nutné účastni pro platnost a závaznost rozhodnutí.

Zlínští radní argumentují také nákladností referenda. Občané Zlína přitom do automatů každý rok nahází přes miliardu korun, přičemž přes 300 miliónů z této částky se jim již nevrátí a skončí třeba na Kypru, kde mají některé loterijní společnosti sídla a o jejichž vlastnících se můžeme jen dohadovat. Těchto 300 miliónů pak logicky někde ve Zlíně chybí. Mnohdy se přitom jedná o sociální dávky. Vedle toho je milion vynaložený na referendum dobrou investicí. Poukazování na nákladnost plebiscitu vede k absurdnímu závěru, že by se možná vyplatilo demokratické volby zrušit a směřovat zpět k vládě jedné strany.

Není ovšem pravda, že by náklady na referendum byly při spojení s volbami stejné. Neplatí totiž tvrzení radnice, že se nemůže hlasovat ve stejných volebních místnostech. Nejen může, ale je to doporučováno, přičemž je třeba mít vždy dvě volební komise. Určitě by tak byly významně nižší náklady na pronájmy volebních místností. Hlavním důvodem ke spojení s volbami, na který jsme zastupitele upozorňovali, byla ovšem možnost vysoké účasti voličů. Radní ale názor většího množství voličů vědět nechtěli, protože jej znají. Většina občanů o hazard ve městě nestojí, ale bohužel jen část z nich šla i díky minimální informovanosti tento názor vyjádřit v referendu! Společně s volbami by se tak vyjádřilo nejen více lidí, ale náklady by byly nižší. Právě radní přitom spojení referenda s volbami zabránili.

Radnice navíc zopakovala informace o přísnosti zlínské vyhlášky, která údajně vedla k poklesu počtu automatů ze 1400 na 700. Stokrát opakovaná lež se nemůže stát pravdou. Za poklesem počtu automatů stojí totiž změna zákona o loteriích v roce 2012, kterou se navýšily poplatky za provozovaný automat. Z provozoven tak zmizely automaty, které vynášely nejméně, přičemž zisky provozovatelů nějak výrazně neklesly. Počet automatů se naráz snížil i ve městech, které hazard vyhláškami neregulovaly. Zlínští radní si tak pochvalují vyhlášku za něco, co nezpůsobila, protože prostě ani neměla jak. 700 automatů ve Zlíně je přitom stále velké množství. Vyhláška naopak patří mezi nejmírnější v zemi a plošný zákaz v centru vymezeném velice úzce nebude mít na výrazném snížení počtu automatů vliv.

V kategorii: Nezařazené