festival demokracie
a občanské společnosti

Zlínská křižovatka

Zlínská křižovatka, z. s. je spolek, který byl založen v roce 2010 s cílem přispívat k rozvoji občanské společnosti ve Zlíně.

Hlavní aktivitou spolku je organizace festivalu demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro. V rámci festivalu se podařilo navázat spolupráci desítek neziskových organizací, pořádáme debaty o důležitých otázkách s významnými osobnostmi, výstavy, divadelní představení, koncerty a projekce.

Postupně se činnost Zlínské křižovatky rozšířila i do dalších oblastí. Pořádáme shromáždění na obranu demokracie, připomínáme významné události našich dějin i mimo rámec Zlínského jara a věnujeme se regulaci hazardu. Zorganizovali jsme také vzpomínkové akce na osobnosti, kterých si vážíme: Tomáše Baťu, Václava Havla i Jana Palacha. Pořádáme též Festival svobody ve Zlíně.

Věříme, že úroveň demokracie je odvozena od míry osobní odpovědnosti, kterou si občané jsou ochotni připustit.

Pokud máte zájem nás podpořit, dejte o sobě vědět. Děkujeme!

Projekty a aktivity:

Fotogalerie některých akcí:

Srdcem proti komunismu

V pátek 12. července 2013 jsme iniciovali připomínku 81 let od tragické smrti Tomáše Bati společně s protestem proti účasti komunistů v Radě Zlínského kraje.

16. 1. 2014: Jan Palach - svědomí národa

16. 1. 2014: Jan Palach - svědomí národa

16. ledna 1969 se na Václavském náměstí v Praze zapálil dvacetiletý student Jan Palach a tři dny poté na následky popálenin zemřel. Jeho čin vzbudil v tehdejší společnosti velkou odezvu a pohnul svědomím národa. O dvacet let později napomohl tzv. Palachův týden k pádu totalitního režimu. Janova oběť je připomínkou vzdoru vůči lžím, křivení charakterů lidí a dalším praktikám totalitní moci, a zároveň stálým apelem k obraně hodnot pluralitní společnosti. 16. ledna 2014 si ve Zlíně připomeneme 45. výročí od upálení Jana Palacha.

17:00 Shromáždění na nám. Míru k připomenutí Jana Palacha

18:00 Přenesení Palachovy posmrtné masky z nám. Míru do vestibulu divadla, zahájení výstavy fotografií z lednových událostí roku 1969

19:00 Představení The Performance/ aneb Jak mladý Angličan viděl český rok 1968, Dílna.

30 případů Miloše Zemana

6. října 2016 uspořádal náš spolek Zlínská křižovatka tichý protest při návštěvě prezidenta ve Zlíně. Nazvali jsme jej 30 případů Miloše Zemana. Každý případ měl svůj transparent – své heslo.

Související popisy k heslům a z toho vyplývající otázky si převzal mluvčí Ovčáček se slibem, že jistě zašle odpovědi. Ty již přes urgence nedorazily. Na místě byl Tomáš Pasterný označen prezidentem za lháře, našemu protestu se věnovali Reportéři ČT.

17. 11. 2016: Nemůžeme mlčet

Ve svátek 17. listopadu svoláváme na nám. Míru ve Zlíně od 17 hod. shromáždění občanů, kterému jsme se rozhodli dát protestní charakter.

V rámci hodinového programu uctíme památku obětí totalitních režimů, za účasti bývalých členů OF vzpomeneme na dění v roce 1989 ve Zlíně a následně vystoupíme s prohlášenímireagujícími na události posledních týdnů. Program bude doprovázen vystoupením kapely Blue station.

Od 19 hod. připravujeme také program ve velkém sále divadla: nekoretkní kabaret „Ovčáček čtveráček“ s bezprostředně navazující diskusi „ČR: bazar práv a svobod“. Účast v diskusu zatím potvrdil Milan Uhde.

PROČ? PROTO!

Připojili jsme Zlín k městům, kde se 10. 5. 2017 uskutečnilo protestní shromáždění "Proč? Proto!" reagující na vývoj v odvolávání Andreje Babiše. Prezident se nechoval v souladu s ústavou, místopředsedu vlády Andreje Babiše stíhala jedna kauza za druhou, úkoloval média a přesto zůstával ve funkci ministra financí.

 

Navázali jsme tak na shromáždění 28. 10. 2016 a 17. 11. 2016 a na tichý protest při návštěvě prezidenta ve Zlíně den před krajskými volbami 6. 10. 2016 nazvaný "30 případů Miloše Zemana".... nové případy nestíháme katalogizovat.

Název shromáždění Proč? Proto! vycházel z celorepublikové kampaně Andreje Babiše v médiích, kde se ptá Proč?.... by měl podávat demisi.

Podobná shromáždění se uskutečnila uskuteční také v Brně, Praze, Liberci, Plzni, Olomouci a Českých Budějovicích....

Setkání na podporu Jiřího Drahoše

V pondělí 22. 1. 2018 jsme v Městském divadle ve Zlíně uspořádali setkání na podporu Jiřího Drahoše.
Hosté: Eva Drahošová, Marie Rottrová, Břetislav Rychlík, Jura Pavlica a Jiří Grygar.
Program: diskuse, telemost s Jiřím Drahošem a pražskou Lucernou, vystoupení "Andreje Babiše" a "Jiřího Ovčáčka, písně Jitky Šuranské.

(Upřesnění k názvu: do roku 2014 nesla organizace název „Komunitní křižovatka“ a měla status občanského sdružení. Změna občanského zákoníku zapříčinila přechod z občanského sdružení na spolek a my ji také využili ke změně názvu.)

Sledujte nás