Program 2020

Program Festivalu svobody ve Zlíně k 31. výročí sametové revoluce, listopad 2020.

Bělorusové, jsme s vámi!

Loni, při 30. výročí sametové revoluce, jsme hodně vzpomínali a bilancovali. Ve Zlíně jsme též odhalili Lavičku Václava Havla. Letošní Festival svobody bude díky vládním opatřením ovšem mimořádně komorní. Rozhodli jsme se tentokrát především reflektovat přítomnost a vyjádřit podporu Bělorusům bojujícím za svobodu a demokracii ve své zemi. Hlavní náš vzkaz tak je: Bělorusové, jsme s vámi! V centru Zlína se vzkaz objeví v běloruštině na velkých plachtách umístěných na divadle a na nám. Míru a také ve světelné podobě pomocí svíček.


Uražení. Bělo/R/usko.

Městské divadlo Zlín se jako první v České republice zapojilo do scénických čtení současné běloruské hry.
Poslechněte si opravdu mimořádné a mrazivé čtení Uražení. Bělo/R/usko.

E-koncert FBM, 17. 11. v 17 hod.

Koncert Filharmonie Bohuslava Martinů k 31. výročí sametové revoluce otevře Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“. Stream bude vysílaný na webu FBM a facebooku.

Samet v divadle online od 18. 11.

Deset velmi důležitých dní a jeden velký příběh, který odstartoval nelehkou cestu za svobodou. Nejenom v Praze se psaly novodobé dějiny v listopadu 1989. Rok po vydání knihy Samet v divadle vznikl unikátní projekt, který volně vychází z jejího příběhu. Samet v divadle ONLINE je internetový seriál, který v devíti dílech připomíná to nejpodstatnější z revolučního dění v Gottwaldově. Další informace zde.

Poselství svobody #samialespolu

Prožíváme nejistotu a obavy. Naše životy znejišťuje nový koronavirus, zhoršující se klimatická krize, nezaměstnanost, technologie pohlcující, kontrolující a ovlivňující naše konání a nestabilní bezpečnostní situace ve světě. Zatímco loňské oslavy 17. listopadu se nesly ve znamení bilancování a vzpomínání, letošní výročí chceme zaměřit především na budoucnost.
Problémy, kterým čelíme, jsou bezprecedentní. Kultura balancuje nad propastí. Celé sektory zaměstnání mizí. Zavírají podniky. Učitelé a zdravotníci pracují přesčas a nasazují své životy. Výuka ve školách se přesouvá do online prostoru. Nikdo neví, kdy se nám uleví. Krize v mnohých z nás vyvolává pocit bezmoci. Dochází ale i k pozitivním změnám. Inovujeme a přizpůsobujeme se. Učíme se šetrnosti. Pomáháme si a povzbuzujeme se.
Vzájemná ohleduplnost, sounáležitost, pospolitost a solidarita. To jsou hodnoty, které nám odkazuje sametová revoluce a které nám nejlépe pomohou čelit tmě.

  1. Zapalme svíčky
    17. listopad 1989 je jedním z vrcholů našich moderních dějin. Vyzývámevšechny, kteří jej chtějí oslavit, aby za oknem zapálili svíčku, symbol naděje, plamínek, který přináší světlo a teplo. Snad na chvíli pomůže zahnat nejistotu a strach. Dovolme si i v této době optimismus, mluvme o budoucnosti ve svých rodinách a se svými přáteli. #samialespolu
  2. Buďme dobří
    Ťukněme si lokty ke smíření. Udělejme někomu radost. Pomozme těm, kteří potřebují pomoc. Vykonejme do 17. listopadu dobrý skutek. Nápady na ně sdílejte pod hashtagem #samialespolu
  3. Slavme dle našich možností
    Statisíce lidí letos nebudou moci z různých důvodů vyjít do ulic. Vyzýváme všechny, kteří se plánují oslav venku zodpovědně zúčastnit, aby zapálili svíčku i za ně. Všichni ostatní nechť zapojí svou kreativitu a dají na sociálních sítích najevo, že v tom nejsme #samialespolu

Přes veškerá nařízení a opatření věříme, že letošní oslavy 17. listopadu budou nezapomenutelné. Díky naší sounáležitosti pandemii překonáme. Věříme tomu, že až se za rok sejdeme na náměstích, budeme slavit nejen nové výročí, ale i nový začátek.